? Patek/ Friday 14.08.2020
? Door opening 19h00 – start 20h00

RUMBALGIA >>
Coming from all corners of Spain, Rumbalgia landed in Prague in 2017 to bring the warm and uptempo vibes of Rumba. We wanna create the atmosphere of a proper spanish party where everyone is welcome, we want to make you dance and sing along. When we say RUM you say BA!
Now after a few months break we got new members, adding a supertalented Spanish musician from Mallorca, who is bringing in some amazing Gypsy Jazz and swing vibes that make an superb fussion with our current rumba, and we are also pleased to welcome a Venezuelan percussionist, a whole proffessional (also playig for Los del Barrio), who just has the rythm in his blood and soul
>> CZ>>
Pocházející ze všech koutů Španělska, Rumbalgia přistála v Praze v roce 2017, aby přinesla teplé a uptempo vibrace Rumby. Chceme vytvořit atmosféru správné španělské party, kde jsou všichni vítáni, chceme vás tančit a zpívat. Když řekneme RUM, řeknete BA!
Nyní po několika měsících pauzy jsme získali nové členy, přidali jsme supertalentovaného španělského hudebníka z Mallorky, který přináší úžasné cikánské džezové a houpací vibrace, které vytvářejí skvělou fúzi s naší současnou rumbou, a také jsme rádi, že vítáme venezuelského perkusionisty. , celý profesionální (také playig pro Los del Barrio), který má jen rytmus ve své krvi a duši.

Entry donation / Vstup – 100kc