? Fri. / Pat 31.07.2020
? Door opening 19.ooh – concert live start 20h00
ENTRY by donation +– 100kč
Justin Lavash – [Blues guitar – one man band looper actions]
? Listen there – https://justinlavash.bandcamp.com/
⤷ EN
Justin Lavash (born London 1968) has been based in Prague for ten years and during that time has established himself as a must-see act on the czech music scene and abroad. His music crosses borders – somewhere between blues, folk and jazz. His phenomenal guitar playing has left many audiences wondering how so much polyphony can be made by one man on one instrument. Lavash identifies himself as a fingerstyle guitarist, following in the footsteps of British folk guitar gurus like Richard Thompson or John Martyn, but he is of a younger generation and traces of New Wave and even dance culture can be found in his music. Prior to living in the Czech Republic Lavash worked as a guitarist in south London’s jazz scene in the 90s and later in the last years of the British Cabaret scene, backing acts whose names shall not be mentioned.
⤷ CZ
Justin Lavash, narozen v Londýně roku 1968, v Praze působí už 10 let a na české i zahraniční scéně má rozhodně své místo. Jeho hudba překračuje hranice, pohybuje se mezi bluesem, folkem a jazzem. Fenomenální hrou na kytaru uvádí diváky v úžas. Ti si poté kladou otázku, jak je možné, že jeden člověk dokáže vytvořit takovou polyfonii na jeden nástroj.
Lavash při hře na kytaru nepoužívá trsátko. Jde ve stopách anglických kytarových guru jako Richard Thompson nebo John Martyn. Jelikož je ale poněkud mladší než zmiňovaní velikáni, je možno v jeho hudbě najít stopy new wave nebo dokonce vlivy dance music. V minulosti se Lavash živil jako kytarista na jazzové scéně jižního Londýna 90. let. V posledních letech pracoval na britské kabaretní scéně.
⤷ LINKS
www.justinlavash.com/
https://www.facebook.com/JustinLavash/
bandzone.cz/justinlavash
https://justinlavash.bandcamp.com/

Vstupné dobrovolné od 100 Kč do 200 Kč – podpoř tvou oblíbenou kapelu libovolnou částkou! Doporučujeme 150 Kč, ale pokud nemáš ani dvacku, tak i tak přijď a určitě si zabaviš.
ENG >>
Admission is voluntary from CZK 100 to CZK 200 – support your favorite band with any amount! We recommend CZK 150, but if you don’t even have twenty, come anyway and you will definitely enjoy.