? Mon. / Pon 17.02.2020
? Doors from 18h30
? Movie starts 21h00

Hoří, má panenko / Firemen’s Ball 1967
In Milos Forman’s satire on Communism set in a small Czechoslovakian town in the 1960s, the local firemen decide to organize a ball, however the proceedings are dogged by difficulty at every step. They plan to organize a beauty pageant at the ball, yet struggle tremendously to find enough pretty contestants. A lottery is planned for later in the evening, but the guests begin stealing the prizes. Then, inevitably, there is a fire in the town… It seems that whatever can go wrong, does go wrong.

⤷ EN (CZ ↓↓)

Winter is there and it is time to go indoors, so come chill with us on Mondays … donation entrance 50kc +-
FREE popcorn, CZ movie with EN subtitles.

?⚠️ We start the evening at 18h30 with a czech language meetup, powered by Army Of Dreamers, then the movie starts at 21h00. ➡️ Come and Speak Czech Mondays event : https://www.facebook.com/events/488669221542168/

Each film shown has been carefully selected to introduce you to the art of ‘kino’ from Czech. These are films you simply MUST SEE if you are to get onto the underground soul of this mentality. We have movies which are true cult classics in every sense. This may also help you to improve your Czech since every film is in the original format but with English subtitles.

⤷ CZ
Jsme zpět s naším Kino klubem! Léto je ta tam a je načase jít zpátky dovnitř, kde vás budeme provázet každé pondělí. Dobrovolný vstup, popcorn grátis, CZ filmy s EN titulky.

?⚠️ Večer začínáme v 18h30 s českojazyčným setkáním, poháněným Army Of Dreamers, film pak začíná ve 21:00. ➡️ Přijďte a mluvte, Pondělní Česká událost : https://www.facebook.com/events/488669221542168/

Každý film byl pečlivě vybrán, představujeme špičku české kinematografie. Jedná se o ty, které prostě MUSÍTE vidět. Promítané snímky jsou kultovní a každým coulem opravdovou klasikou. Původní znění s anglickými titulky.