? Mon. / Pon 24.02.2020
? Doors from 18h30
? Movie starts 21h00

Wolfgang Amadeus Mozart (Tom Hulce) is a remarkably talented young Viennese composer who unwittingly finds a fierce rival in the disciplined and determined Antonio Salieri (F. Murray Abraham). Resenting Mozart for both his hedonistic lifestyle and his undeniable talent, the highly religious Salieri is gradually consumed by his jealousy and becomes obsessed with Mozart’s downfall, leading to a devious scheme that has dire consequences for both men.

great night for a movie with “laughter’, tears & classic musik …
https://www.youtube.com/watch?v=YkaDRvFYoZA
screening from 21.oo !!

⤷ EN (CZ ↓↓)

Winter is there and it is time to go indoors, so come chill with us on Mondays … donation entrance 50kc +-
FREE popcorn, ENG movie with CZ subtitles.

?⚠️ We start the evening at 18h30 with a czech language meetup, powered by Army Of Dreamers, then the movie starts at 21h00. ➡️ Come and Speak Czech Mondays event : https://www.facebook.com/events/488669221542168/

Each film shown has been carefully selected to introduce you to the art of ‘kino’
⤷ CZ
Jsme zpět s naším Kino klubem! Léto je ta tam a je načase jít zpátky dovnitř, kde vás budeme provázet každé pondělí. Dobrovolný vstup, popcorn grátis, ENG filmy s CZ titulky.

?⚠️ Večer začínáme v 18h30 s českojazyčným setkáním, poháněným Army Of Dreamers, film pak začíná ve 21:00. ➡️ Přijďte a mluvte, Pondělní Česká událost : https://www.facebook.com/events/488669221542168/

Každý film byl pečlivě vybrán, představujeme špičku české kinematografie. Jedná se o ty, které prostě MUSÍTE vidět. Promítané snímky jsou kultovní a každým coulem opravdovou klasikou. Původní znění s anglickými titulky.