27.09 Kristina & the Freedees + NonFlyingMammals

Info

? Thu. Ctv. 27.09
? Doors from 20h00, start 21h00

Kristina & the Freedees- rock, folk, alternative
> EN >>
The story of the band started when Kristina decided to leave Prague and try to find her fortune in Portugal. She got lucky and met guitarist Miguel and together they started their musical experiment. After couple of gigs in Portugal they decided to explore the central part of Europe and moved to Prague. They were trying to connect with different musicians until they played in wonderful tea house ‘A Maze In Tchaiovna’, where they met tea house owner Andy 🙂 After couple of concerts Kristina and Miguel got lucky to have in the audience a silent but very focused man named Servando, who joined them immediately on their concert jam session on the drums.
This jam became epic with Andy on violin , Servando on the percussions, Kristina singing and Miguel playing. And thats how the story of Kristina & the Freedees begins. Their songs are growing from relaxed acoustic sessions to hard chanson to emotional ballads. They also have repertoire of known songs transformed into their own style and feelings in different languages as Slovak, Portuguese, Czech and English. The diversity of each musician is trying to create a combination of various moods, styles and traditions which is reflected in the music.

CZ

Příběh skupiny začal, když se Kristina rozhodla opustit Prahu a pokusit se najít její jmění v Portugalsku. Měla štěstí a setkala se s kytaristou Miguel a společně začali hudební experiment. Po koncertech v Portugalsku se rozhodli prozkoumat centrální Evropy a přestěhovali se do Prahy. Snažili se spojit s různými hudebníky, dokud nehráli v nádherném čajovna “A Maze In Tchaiovna”, kde se setkali s majitelem Andy & muž jménem Servando, který se k nim okamžitě připojil na koncertní Jam session na bubnech.

Toto jam se stalo epickým s Andym na housle, Servando na perkusech, Kristina zpívá a Miguel kytara. A tak začíná příběh Kristiny & the Freedees. Jejich skladby se rozrůstají od uvolněných akustických setkání až po tvrdé chansonové emocionální balady. Oni také mají repertoár známých skladeb transformovaných do jejich vlastního stylu a pocitů v různých jazycích jako slovenština, portugalština, čeština a angličtina. Rozmanitost každého hudebníka se snaží vytvořit kombinaci různých nálad, stylů a tradic, které se odráží v hudbě.

support act / předskokan – NonFlyingMammals
> EN >>
The pleasurable click Kača and Kája heard while they occasionally played music together in high school stuck with them even after they both found themselves in Prague. They started making their own songs and have been trying to give musical shape to their introspective therapy with the piano, guitar, and vocals ever since.
> CZ >>
Kača s Kájou spolu občas hrály na střední a nepřestalo jim to klapat ani když se obě octly v Praze, tak se rozhodly do toho jít pořádně a s vlastním repertoárem.
Kytarou, klavírem a hlasem dávají co nejupřímnější zvuk svojí introspektivní terapii.

Where to find us?

žižkovšiška