13.04 MonoStereo

Info

? Fri / Pat 13.04
? Doors from 20h00, start 21h00.
➥ 80kc for žižkovšiška club members, 100 kc for others.

EN >>>
The band MonoStereo has been on the club music scene for several years and has been striving for an original link between folk, blues and rap. It leans on other musical genres, such as country, reggea, creating a unique atmosphere of musical interconnection.
The founder, singer and songwriter Monika Hejdová writes texts full of life joy, sorrows, stories and experiences that the listeners can get under the skin.
The guitarist Pavel Řepa, acting in the band, as the main musician and alongside Monika, creates an inseparable musical couple.
As a new member, we are introducing the beatboxer Luboš Bylbeato Lexmaul, who has been in the field of beatbox since very young years and over the years has participated in many battles and events.
MonoStereo released the debut album ZE.MĚ. and now spin another, so you have something to look forward to.

CZ >>>
Kapela MonoStereo působí na klubové hudební scéně, již nekolik let a snaží se o originální propojení folku, bluesu a rapu. Opírá se i o jiné hudební žánry, např. country, reggea a vytváří tak jedinečnou atmosféru hudební propojenosti.
Zakladatelka, zpěvačka a textařka Monika Hejdová, píše texty plné životních radostí, strastí, příběhů a zkušeností, které se posluchači dokáží vrýt pod kůži.
Kytarista Pavel Řepa, působí v kapele, jako hlavní hudebník a po boku Moniky, vytváří neoddělitelnou hudební dvojici.
Jako nového člena, vám představujeme beatboxera Luboš Bylbeato Lexmaul, který se na poli beatboxu pohybuje od velmi mladých let a za ta léta, se zúčastnil mnoha beatlu a akcí.
MonoStereo vydalo debutovou desku ZE.MĚ. a roztáčí další, tak se máte na co těšit.

https://www.facebook.com/info.monostereo/
https://youtu.be/LOzOHOh1OXI

Where to find us?

žižkovšiška