17.03 St. Patrick’s Day

Info

? Sat. / Sob. 17.03.2018.
? Door opening 3.20pm 

PROGRAM
▶ All day / night long : streams of whisky, green beer, Guinness, and homemade stew by Dublin chef Daragh.
▶ 15h45 : Ireland beating England live from Twickenham Stadium.
▶ 18h30 : Irish Disco experience by Gordon, including visuals and music from his Dublin drawers …
▶ 21h00 : Benjaming’s Clan + Foggy Dude [Celtic pop rock & traditional Irish] :

Benjaming’s Clan >>
“Our work is influenced by Celtic music, our roots in punk-rock, a little folk and a little pop, all of which contribute to our music style, which we have named celtic pop rock. The sound of Bengamin’s Clan inherently includes bagpipes, violin, accordion, other musical instruments as well as hundreds of kilowatts of positive energy.”

Benjaming’s Clan vznikl v roce 2013 jako pokračování kapely Benjaming Band, který byl založen v roce 2002.
Naše tvorba je ovlivněna keltskou hudbou, do toho všeho patří naše punk-rockové kořeny, drtek folku, popu a tím vzniká náš styl, který nazýváme celtic pop rock.
K naší hudbě Benjaming’s Clanu neodmyslitelně patří dudy, housle, akordeon, několik dalších hudebních nástrojů a stovky kilowatt pozitivní energie.LINKS :
http://www.benjamingsclan.com/
https://www.youtube.com/watch?v=0KPQ-9wii1U

Foggy Dude >>
We are a bunch of (almost) engineers and one (almost) fyzio-something-ist, which played together in parts for long time, but in this formation we play only for a while. When we are sober, we think we play Irish folk-punk. When we are not sober, we are convinced of it.
We gain inspiration mainly from groups like The High Kings, Dropkick Murphys, Flogging Molly, Paddy and the Rats and The Rumjacks. That’s why you can hear traditional folk intruments in our music, which are usually trying to just drown the punk ones. See ya at the concert! And maybe J.J. will come.

Jsme banda (skoro) inženýrů a jedné (skoro) fyzio-něco-tky, která spolu po částech hraje už dlouho, nicméně v této sestavě jsme začali hrát až nedávno. Ve chvílích, kdy jsme střízliví, si myslíme, že hrajeme irský folk-punk. Když střízliví nejsme, jsme o tom přesvědčeni.
Inspiraci čerpáme především od takových skupin, jako jsou The High Kings, Dropkick Murphys, Flogging Molly, Paddy and the Rats a The Rumjacks. Proto i v naší muzice lze slyšet tradiční folkové nástroje, které se naprostou většinou snaží přehlušit ty punkové. Tak zdar na koncertě! A možná přijde i J.J..
LINKS
http://bandzone.cz/foggydude
https://www.youtube.com/watch?v=AhLNd91OhZs

Where to find us?

žižkovšiška