18.09. KinoKlub- Smrt krásných srnců / Death of the beautiful dear (1986)

Info

…. náš KinoKlub NEKONČÍ! Provedeme vás tím nejlepším českým undergroundem. Pro každé Monday movie night vybíráme filmy, které “musíte vidět”. Všechny jsou v originálním znění s anglickými titulkami.

Vstup volný, morálka taky-kouření uvnitř povoleno
Bar bude plný dobrých tekutých dobrot a hromady popcornu zajištěny

KAŽDÉ pondělí začínáme:
– 19:30 doors open
– 21: 00 kraťasem/návnadou/zahřívačkou
– 21:20 hlavasové (důvod, proč jsme opravdu přišli)

HOW IS is it going with the KinoKlub?
….. we are continuing with every Monday screening for you.
Each film shown has been carefully selected to introduce you to the art of ‘kino’ from Czech.
These are films you simply MUST SEE if you are to get onto the underground soul of this mentality.
We have movies which are true cult classics in every sense. This may also help you to improve your Czech since every film is in the original format but with English subtitles.
There is no fee to enter, though seating is limited to first come basis. Doors from 19.30. With a short film first from around 21.00, then an explanation regarding the importance of each film before we show the main feature. There will be an intermission half way through the main film & we are sure to finish the viewing by last trams.

Smrt krásných srnců/Death of the beautiful dear (1986)

Spisovatel Ota Pavel nenapodobitelným způsobem popsal život své smíšené židovsko-české rodiny v předválečných a válečných letech. Karel Kachyňa se těchto překrásných povídek chopil a ve vlastním scénáři ke svému snímku je pospojoval v souvislé dějové pásmo. Výsledkem je působivý film, v němž se prolínají události úsměvné i vážné. Ota Pavel vtělil své dětství do postavy malého kluka přezdívaného Prdelka. V prosluněném kraji poblíž Berounky ho tatínek a “strejda” Prošek učí rybařit, chlapec se také dozvídá ledacos důležitého o životě. Pak přijdou tragické chvíle okupace a rodina má náhle starostí až nad hlavu..

Sad, funny rags to riches to rags drama. A jewish family man who becomes a great success as a sales man, lover, fisherman & father. Has his hard work & dreams piece by piece destroyed either by his piers or the invasion of Nazis to Czech. He never wavers though & always keeps his pride & passion.
A really beautiful film with many great actors we know already, bring your handkerchiefs.. its a tear jerker!

Where to find us?

žižkovšiška