07.09. After Dark // Rockabilly trio

Info

V Ctvrtek 07.09// žižkovšiška //vstupné: 80kč for žižkovšiška klub členy. 100kč pro nečleny
Otevíráme v 20:00. Kapacita je 100 lidí (kdo dřív přijde, ten dřív… 😉

Thursday 07/09// žižkovšiška // door price 80kč for žižkovšiška club members. 100kč for non club members.
Doors open & entry from 20.00 – capacity 100people (first come first served)

After Dark

After Dark are an Italian 3-piece rockabilly band from the Lazio town of Priverno. They play a mix of rock n roll, rockabilly and Italian pop-rock.
 
“The acoustic sound is tight. A sound that is able to vibrate the soul of the one who is playing and who is listening. The choice of rockabilly: a genre considered as one of the first forms of rock’n’roll, born in the early fifties with blues and country influences, which finds its origins in African-American popular music and in line with the end of the rockabilly fathers, these guys are also trying to give their contribution to shake this world with all its contradictions.”
 
LINEUP :
 
– Gianmarco Ferrari : Lead singer guitarist playing an original Gretsch semi acoustic with the twang of Eddie Cochran and the on stage manipulations of Jimi Hendrix. Gianmarco can move from ‘Volare’ to ‘Vince Taylor and the Playboys’ in the flick of a tremelo arm.
 
– Fabio Frieri : double bass playing Al Rappa of the band with his cool good looks and his rocksteady licorice pluckability driving the band on from behind as if Syd Barret had joined the Stray Cats.
 
– Gabriele Delogu : drummer of the band using a minimal bass, snare, ride, hi hat set up. People often say of Gabriele ‘for an insurance salesman he’s a very good drummer’
 
LINKS :
 
https://www.facebook.com/afterdarktrio/
https://www.facebook.com/pg/afterdarktrio/videos/?ref=page_internal

“Zvuk, ale zvuk je trochu ‚těsná a brzy ustupuje pronikavějším zvuku. Zvuk, který je schopen vibrovat duši přehrávačem a posluchačem. Z tohoto důvodu je proto volba rockabilly: žánr považován za jeden z nejstarších forem rock’n’rollu se narodil na počátku padesátých let s blues a vlivy jednotlivých zemí, která má svůj původ v populární africké americké hudby. V souladu s cílem otců rockabilly, tito lidé se snaží dát v jejich malý příspěvek k třást tento svět se všemi jeho rozpory. ”

Where to find us?

žižkovšiška