22.06 Syndicate + Honza Luhan // autopoetic concert at žižkovšiška

Info

Čtvrtek 22.06 // žižkovšiška // vstup 80kč pro členy žižkovšiška klubu, ostatní 100kč
Otevíráme v 20.00 – kapacita 100 lidí (kdo dřív přijde…)

Thursday 22.06 // žižkovšiška // door price 80kč for žižkovšiška club members. 100kč for non club members.
Doors open & entry from 20.oo – capacity 100people (first come first served)

Syndicate

Improvisation and exploration of sound. Syndicate’s dramatic and colourful soundscapes make for a visceral experience in live concerts, but they can also provide intimate and evocative atmosphere for movies and poetry readings.

“Syndicate is a spectacular journey across several musical continents. It is a blend of three visions, each evoking a unique musical landscape. The first one will transport you into gradually revolving lowlands which outline a seemingly unattainable horizon in the background concealing an emotional denouement of each tune. The second features a winding path through a rugged mountainous terrain leading in unpredictable directions only to reveal an astonishing view into the valley. The third landscape is stretched over silent, vast plains whose horizon blurs amidst the shimmering air and foggy mist hovering above the pulsating metropolis.”

Line up :

Honza Návrat – guitar, samples and live loops
Martin Lauer – bass guitar, double bass
Petr Hanzel – drums, percussion
Vit Bohal – soprano and tenor saxophones, clarinet
Martin Haloun / Meli Bahmann – keys

Syndicate je pražské hudební těleso proměnlivého složení, které od roku 2014 tvoří improvizované i komponované hudební krajiny na pomezí ambientu, jazzu a post-rocku pro filmy, kluby či básnické seance.

“Syndicate je poutí přes jeden hudebního světadíl. Sdružuje tři vize, tři hudební krajiny. Přes tu první se putuje pozvolna se měnící nížinou, v níž se v dálce rýsuje zdánlivě nedosažitelný horizont ukrývající netušené emoční rozuzlení každé skladby. V té druhé se cesta klikatí členitým horským terénem nevyzpytatelnými směry a za každým útesem skal se rozprostře překvapivý výhled do údolí. Třetí krajina se rozprostírá na tichých, rozlehlých pláních, jejichž obzor se rozpíjí v tetelícím se vzduchu, z něhož se tu a tam vynoří zdi hlučného a pulzujícího velkoměsta.”

Obsazeni :

Jan Návrat – kytara, samply a živý looping
Martin Lauer – basová kytara, kontrabas
Petr Hanzel – bicí, perkuse
Vít Bohal – soprán a tenor saxofon, klarinet
Martin Haloun / Meli Bahman – klávesy

Check them out !