02.06. Rumbalgia & Cumbia Cooperativa // en concierto !

Info

Pátek 2.6. // žižkovšiška // vstup 80kč pro členy žižkovšiška klubu, ostatní 100kč
Otevíráme v 20.00- kapacita 100 lidí (kdo dřív přijde…)

Friday 02.06 // žižkovšiška // door price 80kč for žižkovšiška club members. 100kč for non club members.
Doors open & entry from 20.00 – capacity 100people (first come first served)

RUMBALGIA // Rumba Catalana // Prague

One of our favorite bands !! Rumba flamenca & catalan Barcelona beat in Prague. Great up-tempo with influences from the Cuban music. Those handsome guys are from all different corners of Spain & mixed they backgrounds & visions in order to come up with this unique, personal style. An essence of Spanish street party & the heat of the rumba vibes.
Dance to classic covers as well as they own songs.

Fasten your seatbelt, please, we are going to land in Barcelona la Raval !

Jedna z našich nejoblíbenějších kapel Rumalgia je opět v žižkovšiška!! Rumba flamenca katalánský Barcelona beat v Praze. Velkorysý svižný rytmus s Kubánskými vlivy. Tihle krasavci jsou z různých koutů Španělska, jejich rozdílné kořeny a představy se setkávají v jejich hudbě – esence španělského pouličního umění a neklidné tóny rumby. Přijďte si zatančit na covery, stejně jako jejich originální písně.

Zapněte si pásy, přistáváme v krajině el Raval !

CUMBIA COOPERATIVA // Algodón // Prague

Inside the square of the ancient city of Prague, around the alleys surrounding the church of TYN, in late 2016, a random select of wandering musicians heard the call of the jungle & gathered to create the incredible sound of Cooperative Cumbia.

The Cumbia is a traditional folkloric rhythm & traditional dance of Colombia, probably of the Caribbean coast, after 1940 it expanded to other Latin American countries.

Cumbia Cooperativa is a mix of Latin, Spanish and Czech vibrations that will make you dance all night, with lots of love !

http://bandzone.cz/cumbiacooperativa

Na starodávném pražském náměstí, v uličkách obíhajících Týnský chrám v samém srdci Prahy, v roce 2016 doufala a bloumala srdce skupinky muzikantů. Tam uslyšeli volání divočiny a semknutivši se založili kapelu Cooperative Cumbia.

Cumbia je tradiční folklor se specifickým rytmem a tradičním tancem z Kolumbie, pravděpodobně z karibského pobřeží, po té, co v roce 1940 expandovala Evropa do latinskoamerických zemí.

Cumbia Cooperativa spojuje Latinsko španělské rytmy s českými vibracemi a ponouká vás s láskou k tanci celou noc!

http://bandzone.cz/cumbiacooperativa

Where to find us?

žižkovšiška