20.1. 19:30 Sevap CompanyRumbalgia

Both bands are beautiful & talented. Performing all original songs in English / Spanish language – Soul /blues /ballad /R’n’R / Rumba beat.. It’s a double headliner.

Eva a sevap company is the magic land of Eva. This awesome girls is leading the audience as puppets by her raff voice. She is well known for the audience from the Sunday soup later times. She a treasure in this band. This is the first time their are playing in this fomartion in Žižkovšiška.

#Rumbalgia these Barcelona boys never drop the beat & inject influence from theyre travels into the classic Catalan dance beats. Flamenpunk retrorumbero, garrapateo ilustrado, dolor de mástil a la altura del quinto traste.
#flamenco #spain #spanish #guitars #amazing
Dont miss this.
Places limited, free entry, but the hat for the bands will be circling around (voluntary contribution).
20.1. 19:30 in Žižkovšiška

Sevap Company & Rumbalgia

Členové obou kapel jsou v Žižkovšiška už poměrně známé. Eva & Sevap Company jsou prověřeni několika Sunday Soups jam sessions a Rumbalgii jsme poprvé slyšeli na Spanish Night. Můžete se tedy těšit na kombinaci soulu, blues, R’n’R a Rumby.

Eva a sevap company – newfusion soul/reggae/funky/groove/latino – chraplavý hlas, španělský styl a neskutečný groove..to chceš! Ten kouzelný chraplák se řvoucí kytarou si diváky povodí jako Skupa svoje loutky. V téhle sestavě tu zahrají úplně poprvé, takže se můžete těšit na skvělý zážitek. Formování Sevap Company jsme měli v Žižkovšiška možnost sledovat od samého začátku každou neděli na našich Sunday soup jam sessions.

Rumbalgia – Flamenpunk retrorumbero, garrapateo ilustrado #flamenco #spain #spanish #guitars #amazing
Tahle Barcelonská kapela má v Žižkovšiška samostatný koncert vlastně úplně poprvé. Rumbalgiu jsme měli už možnost slyšet během Spanish Rumba Night v Žižkovšiška. Jejich katalánské rytmy vás rozproudí.

Místa jsou limitována, vstup zdarma/dobrovolný příspěvek – bude kolovat klobouk
20.1. 19:30 in Žižkovšiška

check video:

Where to find us