VELVET REVOLUTION

with

velvet girls – Marley Wildthing + Ludmila Emillanova

17.11.  19:30

17.11. party for Velvet and revolting souls

Marley Wildthing, a singer-songwriter from Austria based in Prague. After travelling without plans and just her instruments throughout America, she decided to dedicate her life to music and found her way back to Prague. Marley is writing all songs herself mixing different styles and unusual instruments like bouzouki. Together with her deep, strong voice this is one young lady on her way……
https://www.facebook.com/marley.wildthing/?fref=ts
support act >>>>
Ludmila Emelianova- Russian singer, pianist & songwriter based in Prague.
Leaving Moscow, she took her luggage, piano & some positive vibrations to rock the hell out of the Czech capital.
17.11 she will play some prominent jazz, blues and pop compositions along with her own soulful originals.

 Sametovou revoluci u nás oslavíme koncertem dvou krásných duší se sametovým srdce Marley Wildthing a Ludmila Emilianova.

Marley Wildthing
Marley je hudebnice z Rakouska kotvící v Praze. Během cestování Amerikou si uvědomila, že chce dělat hudbu. Ovlivnilo jí mnoho hudebních stylů, ale zaťala drápy do buzuki a našla cestu zpátky do Prahy. Její hluboký silný hlas budeme mít tu čest slyšet v Žižkovšiška.Předskakovat bude:
Ludmila Emelianova je moskevská pianistka a skladatelka momentálně žijící v Praze. Doma sbalila svůj kufr a piáno a přijela svojí hudbou vytřískat z českého publika, co to dá. Přijďte si poslechnout 17.11. trochu jazzu, blues a popových nuancí, stejně tak skladby, které vyletěly z její duše.

#dikyzemuzem

Where to find us