No heroism in love

exhibition by Philip Crawford

About the Artist

Philip Crawford

Philip Crawford, American artist living in Prague. A self-taught, multi-media artist, fascinated with the possibilities of sequential art, and the craftsmanship required to form a story with images and text.
Exploring visual storytelling, distance, transparency, multiple works from an ongoing series called No Heroism in Love—a study of the interplay between Love & Heroism, The existential implications of our close association of the two.
……
Philip Crawford je americký umělec žijící v Praze. Jako samouk se přirozeně ve své práci dotýká otázky řemeslnost, versus forma versus idea. Zaměřuje se na multimediální umění a zpracovává příběh pomocí obrazu a textu.
Zajímá ho vizuální vyprávění, odstup, transparentnost, multiplikace.V sérii Žádný heroismus v lásce zkoumá tenkou linii mezi láskou a heroizováním, existencionální důsledky spojení dvou lidí.

„Co dělá z milenců hrdiny? Dělají to z nás filmy, které sledujeme? Záleží na tom jestli uspějeme? Dělá to z nás samotný hon za vítězstvím? Mnohem podstatnější otázka ale zní, a je to vůbec platný?“

From the artist’s website: www.philipac.com

“This work depicts epic heroes & heroines interrupted mid-quest…caught in the throws of some inescapable evil, brows sweating with the efforts of some monumental feat of valor. With a shared energy, they thrash about, straining to save themselves & their beloved. They scream loudly, cry softly, clutch each other in the face of danger. But what is it that makes their love heroic? Is it purity of their motives? Efficacy of their actions? A striving for victory? More importantly…if they are victorious, will it even matter?”
Live music on the opening by MONSTRAEP https://soundcloud.com/monstraep

More of the author’s art